Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka nadace rozvoje
občanské společnosti a české televize

Sdružení CHEWAL, z.s.

Název projektu: Hiporehabilitace – Koně pomáhají
Částka: 334 280 Kč
Region: Moravskoslezsko
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Koně pomáhají dětem s postižením a různými problémy. Někomu propůjčí oči, jinému nohy, dalším pomáhají s učením a vztahy s lidmi, všem rozdávají radost. Za získané peníze zajistíme na rok jejich výcvik a ošetřování a spolupráci s terapeuty a vodiči, aby mohli spolu pomáhat dlouhodobě a pravidelně. Pomohou tak více než stovce stálých a asi pěti stům příležitostných klientů. Rádi přispíváme k tomu, aby děti byly zdravější, samostatnější a snad i šťastnější.

Přečtěte si příběh Radka

Třináctiletý Radek si rád hraje s míčem nebo jezdí na čtyřkolce po zahradě, zajímají ho auta, koně, hry na počítači a telefonu, sleduje oblíbené pořady v televizi. Po dětské mozkové obrně má bohužel postiženy obě nohy a jednu ruku, nechodí, některé svaly jsou příliš ochablé, jiné křečovitě stažené a bolí, zlobí jej i zrak.

Do školy chodí ve stacionáři, učení je přizpůsobeno jeho schopnostem. Potřebuje pomoci s jídlem, mytím, oblékáním.

Žije sám s maminkou. Na hipoterapii dochází už desátý rok.

A co se postupně změnilo? Radek se na koníky těší, nebojí se jich, učí se poznávat počasí, dny v týdnu. Umí sedět na koni pěkně rovně a vzpřímeně, nehrbí se, má lepší držení těla. Jednu nohu má kratší, ale na koni to není znát. Pravidelné jízdy mu pomáhají lépe udržovat rovnováhu, s podporou zvládne i trochu chodit.

Před třemi lety nechodil vůbec. Jezdit na koni v různých polohách, pokoušet se chytit hřívy kousek za ušima koně a uchopit barevné stuhy nebo kroužky je zábava, ale taky výborné cvičení, posilování i uvolnění.

Pod vedením fyzioterapeutů se Radek snaží lépe rozhýbat postiženou ruku, pracuje na zlepšení rovnováhy, stability, posílení břišních svalů. Na hipoterapii chodí pravidelně, příležitostně se zapojí i do aktivit s využitím koní, kde může ruce procvičovat čištěním a hlazením koňské srsti.