Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Středisko rané péče Educo Zlín z.s.

Název projektu: Středisko rané péče Educo Zlín z.s.
Částka: 325 815 Kč
Region: Střední Morava
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Projekt je zaměřen na zvýšení kvality života 110 dětí s mentálním, pohybovým a kombinovaným postižením do věku 7 let věku. Aktivity jsou zaměřeny na zlepšení komunikace mezi rodiči a dětmi, rozšíření aktivit pro děti s poruchou autistického spektra a smysluplné využívání volného času dětí.

Přečtěte si příběh Patrika

FOTKA K PŘÍBĚHU PATRIKAPatrik je dnes 7letý chlapec s poruchou autistického spektra. Rodina byla ve službě Střediska rané péče EDUCO Zlín téměř tři roky. Z nabídky služeb si vybrala pravidelné konzultace poradce rané péče v rodině a pomoc s podporou vývoje dítěte v domácím prostředí.

Na počátku jsme hledali společně s rodiči cestu, jak Patrikovi nabízet nové aktivity a hry, které by pomohly k celkovému rozvoji dítěte. Bylo znát, že Patrik je zvědavý, co nového se chystá, ale zároveň neměl zájem jít do společné hry. Zařadili jsme do přístupu k dítěti obrázky, které mu více přiblížily, co se bude dít, a zároveň jsme pro něj hledali vhodnou motivaci.

Postupem času se nám podařilo nastavit systém řízené hry s Patrikem a nalezli jsme vhodnou motivaci, která byla pro Patrika velkou odměnou. Protože má Patrik velmi v oblibě veškerou techniku (telefony, tablety, počítače), využili jsme tohoto zájmu a nabídli ukázku hry přes videoscénáře. Patrik ukázky se zájmem sledoval a začala se objevovat nápodoba aktivit, které viděl.

Největší pokrok udělal v malování. Zpočátku maloval směrové čáry, postupně se jeho kresba rozvíjela do jednoduchých obrázků a geometrických tvarů. Zároveň jsme s rodiči řešili i různé problémové situace, do kterých se Patrik dostával. Jednou z nich byla například návštěva zubaře. Odmítal se nechat ošetřit. Vytvořili jsme s rodiči schéma obrázků, jak návštěva u zubaře probíhá. Maminka si s Patrikem doma často nad obrázky povídala a vysvětlovala, co se zde děje. Vše doplňovala „kontrolou zoubků“ malou lžičkou. Patrik dnes zvládne kontrolu na zubním oddělení „velmi statečně“. 🙂