Pomozte dětem > TOP 50 > Vzájemné soužití o.p.s.

Vzájemné soužití o.p.s.

Podporou ke spokojenému dětství

Podporou ke spokojenému dětství
Částka 324 000 Kč
Region Moravskoslezsko
Stav Dostali Vaši podporu

O činnosti organizace a podpořeném projektu

Podporou tohoto projektu a týmu Hnízdo Vzájemného soužití o.p.s. podpoříte také 25 dětí z dysfunkčních rodin, zanedbaných dětí nebo dětí z vyloučených lokalit. Tyto děti si nemohly vybrat rodinu ani místo, kde žijí, a proto je na nás, abychom tímto projektem podpořili jak děti, tak rodiče ve společném úsilí proměnit sen o lepším životě v realitu a dát opětně smysl slovu „rodina“.

 3 1

Příběh Marcuse a Dily: Děti z ciziny

Marcus (13 let) a Dila (12 let) se narodili v Německu. Matka dětí je osobou bez státního občanství. V současnosti se nachází ve výkonu trestu. Otec dětí je občanem Slovenské republiky, který v současnosti žije v České republice. Děti byly v půlce roku 2015 umístěny do ústavní výchovy. Díky intenzivní spolupráci OSPOD, rodiny a klíčové pracovnice se podařilo děti navrátit do rodiny v prosinci loňského roku, kdy byly děti předběžně svěřeny do péče tety otce dětí.

Paní J. se o děti stará řádně. Při převzetí dětí do její péče však vyvstaly problémy. Vzhledem k tomu, že děti neměly rodné listy, vyhodnotil ÚP – oddělení hmotné nouze, že děti nejsou oprávněnými osobami pro přiznání dávek. Pro děti byla opakovaně vyřizována alespoň dávka MOP (mimořádné okamžité pomoci), ze které byly uhrazeny základní potřeby dětí. Rodina byla ve velmi tíživé finanční situaci. Díky finanční pomoci donátorů jsme rodině pomohli s nájmem. Aby mohlo dojít ke spuštění dávek, dle vyjádření ÚP, bylo potřeba doložit rodné listy dětí, ve kterých bude zapsán otec. K získání rodných listů dětí však bylo nutno kontaktovat slovenskou ambasádu v Berlíně a zaslat úřední překlad rozsudku o určení otcovství pana M. a přeložený rodný list pana M. do němčiny.

Klíčová pracovnice tedy kontaktovala příslušnou ambasádu s žádostí o vyřízení rodných listů dětí. Úřední překlad výše zmíněných dokumentů byl však vyčíslen na cca 1.500 Kč. Díky finanční podpoře donátorů mohla být tato částka uhrazena. Dokumenty byly v půlce června 2016 odeslány na slovenskou ambasádu a v současnosti se čeká na zaslání vyhotovených rodných listů.

Rodině nebyly vypláceny DHN. Proti rozhodnutí o nepřiznání dávek hmotné nouze (přesněji příspěvku na bydlení pro nezletilé děti) jsme napsali odvolání. Rodina však bydlela na ubytovně, odkud jí chtěli vystěhovat z důvodu neuhrazeného nájemného za nezletilé děti. Díky finanční podpoře donátorů jsme rodině pomohli zaplatit jeden měsíční nájem. Následně přišlo vyjádření MPSV k odvolání oproti nepřiznání dávek, kde ministerstvo vyhodnotilo, že ÚP pochybil a děti již od února 2016 měly být společně posuzovány s paní J. Paní J. následně pak dávku dostala zpětně a vzniklý dluh na bydlení byl uhrazen. Vzhledem k tomu, že případ byl velmi komplikovaný, chybělo málo a děti mohly být opětně umístěny mimo domov. Jen díky finanční podpory, děti mohly zůstat v rodině.

Pomozte dětem

Projekt NROS a České televize podporující ohrožené a znevýhodněné děti

NROS - Nadace rozvoje občanské společnosti
Česká televize
Pomozte dětem

Generální partner

České teplo

Partneři

VideoboardTRASER spol. s.r.o.Čtení pomáháTurner PRReprosamImpulsHC OlympČeské dráhyObchod dětemDopravní podnik hlavního města PrahySTEMEdenredPecka modelářCityBeeLedmultimediaVera GurmetCITY DIGITAL MEDIAAD-NetAZ facilityProfipřekladatelPay UOP TigerMONETA Money Bank, a.s.Mountfield a.s.Mini-Z RaceržLUTÉ LÁZNĚAdidasMailkitOlymptoySchneider Electric CZ, spol. s r. o.AUKROBest CoffeePrávoDivadlo pohádekDeníkKVMSFórum dárcůTympanumAlbatroszasilkovna.czLab store