Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní projekt

Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize

8. 12. 2021

Finanční dary si odečtěte z daní

Dárcovství se navíc v tomto roce třikrát víc vyplatí. Podle zákona o daních z příjmů si fyzické i právnické osoby mohou odečíst v úhrnu až 30 % ze základu daně.

Finanční dary si odečtěte z daní

Jednou z forem podpory neziskových organizací je finanční dar převedený na účet organizace. Dle zákona o daních z příjmů si jak fyzické, tak právnické osoby mohou hodnotu takového daru odečíst od základu daně.

Pokud se rozhodnete věnovat nám finanční dar či jste jej již darovali, můžete hodnotu daru prokázat v potvrzení, které Vám rádi vystavíme. Stačí vyplnit formulář níže a během ledna Vám potvrzení o daru vystavíme.

 

A kolik % si můžete z daní odečíst?

Jak nejlépe využít potvrzení o daru:
1) Fyzické osoby
Od základu daně mohou fyzické osoby (včetně zaměstnanců) odečíst hodnotu poskytnutých bezúplatných plnění, pokud jejich úhrnná hodnota ve zdaňovacím období (kalendářní rok) přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. V úhrnu lze za období leden-prosinec odečíst nejvýše 30% ze základu daně.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uplatňují odpočet darů z daní přímo ve svém daňovém přiznání.

Zaměstnanci, kteří si podávají vlastní daňové přiznání, uplatní odpočet obdobně jako OSVČ – tedy ve svém daňovém přiznání.

Zaměstnanci, jimž daňové vyrovnání zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutí daru své mzdové účtárně jednou ročně, nejpozději do poloviny února a to za celý předchozí rok. Snížení daňového základu se následně projeví v rámci daňového vyrovnání ve vyšší březnové výplatě.

2) Právnické osoby
(podle § 20 odst. 8 zákona o dani z příjmu)
Od základu daně mohou právnické osoby odečíst hodnotu bezúplatných plnění, pokud hodnota bezúplatného plnění činí alespoň 2000 Kč za kalendářní rok. V úhrnu lze nově za období leden-prosinec odečíst nejvýše 30 % z již sníženého základu daně.
Nadace rozvoje občanské společnosti je osvobozená od daně darovací. Veškeré dary, které organizace získá, jsou tedy využity v plné výši.
Podrobnější informace naleznete v Zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.

Potvrzení o daru



Pozn.: položky označené * jsou povinné.