Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Blízký soused, z.s.

Název projektu: Písmenka a barvy
Částka: 350 000 Kč
Region: Jihozápad
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Klub Písmenka a barvy a je určen pro předškolní a raně školní děti z problematického prostředí. Hravou formou rozšiřujeme dětem všeobecný přehled a poskytujeme jim emocionální zázemí. Klademe důraz na velmi osobní přístup, s mnohými rodinami pracujeme dlouhodobě, tak některé děti známe doslova od narození.

Přečtěte si příběh “Lenička už říká kapsička”

Lenka je prostřední z pěti sourozenců. Narodila se do rodiny slovenských Romů, která se před třemi lety přestěhovala do Plzně. Její tatínek stále pracuje, rodina nemá v Čechách nárok na žádné dávky. Mateřským jazykem Lenky je romština, druhým jazykem, kterým mluví její rodiče, je slovenština. Čeština – jazyk, ve kterém se bude v Plzni vzdělávat v rámci základní školy, je pro ni až třetím jazykem.

Lenka k nám celé tři roky chodí do klubu Písmenka a barvy. Za tyto tři roky se velmi socializovala – byli jsme první lidé mimo rodinu, se kterými trávila nějaký čas, první lidé, kteří na ni mluvili česky. Zpočátku nám Lenka prakticky nerozuměla a museli jí starší sourozenci překládat, nyní Lenka chodí už k nám do klubu sama bez starších sourozenců a  česky dobře rozumí i mluví. Zvládá i taková složitá slova jako „kapsička“ :-).