Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Domov pro mne, z.s.

Název projektu: Ruku v ruce – Společně pro šťastný domov
Částka: 340 000 Kč
Region: Jihovýchod
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Projekt pomáhá dětem s postižením žít plnohodnotný život jako mají jejich zdraví vrstevníci. Peníze poputují na realizaci volnočasových aktivit, které jsou v regionu ojedinělé: příměstské tábory, víkendové a týdenní pobyty s bohatým programem, tvořivá setkání. Podpořeno bude také rozšíření nezastupitelné služby osobní asistence pro děti.

Přečtěte si příběh Františka

František u nás využívá osobní asistenci už od roku 2005, od svých čtyř let. Maminka se na nás tehdy obrátila s prosbou o pomoc, protože byla v jiném stavu a fyzicky náročnou péči o Františka nemohla zastat.

František má fyzické i mentální postižení včetně poruchy autistického spektra. Pohybuje se s pomocí druhého člověka na mechanickém invalidním vozíku. Františka doprovázíme do/ze školy, nárazově ho hlídáme doma. Navštěvuje také naše příměstské tábory. V současnosti je maminka samoživitelka a stará se ještě o dva mladší Františkovy sourozence.

František si velmi rád zpívá a má rád fyzický kontakt (když ho asistent pohladí nebo drží za ruku). Každý osobní asistent ho musí nejprve dobře poznat a naladit se na něj. František mívá sklony k agresi, reaguje nepřiměřeně křikem a škubáním na některé podněty. V dopravních prostředcích často chytá lidi okolo nebo jim tahá věci z tašek. Má velkou sílu. Když si s ním asistent porozumí, cesta do školy proběhne bez problémů. František umí dát najevo svou libost či nelibost smíchem a zpěvem nebo naopak křikem.

Díky naší pomoci může maminka Františka chodit do práce a zvládat péči ještě o dvě mladší děti. Na příměstských táborech se s námi František dostal už na výlet parníkem, na přednášku do knihovny, užíval si terapeutické a tvořivé činnosti. Zejména teď v období puberty je vidět, jak mu prospívá společenské vyžití a vybití přebytečné energie.

Pozn. Jméno bylo z důvodu ochrany soukromí změněno.