Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Hornomlýnská o.p.s

Název projektu: Pomáháme dětem s postižením vyrůstat v milující rodině
Částka: 350 000 Kč
Region: Praha
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Osud dětí s postižením nám není lhostejný. Už více než 14 let pomáháme těm, kteří se rozhodli pečovat o své dítě s postižením v milující rodině a nedat ho do ústavu. Naši odborní a osobní asistenti doprovází a pečují o děti s postižením v době, kdy to jejich rodiče potřebují. Naší prací není děti jen hlídat, ale být jím oporou, přítelem, učitelem i rádcem. Vše co děláme, děláme pro jejich úsměv. Ročně pomáháme až 80 rodinám a poskytneme víc než 15 tisíc hodin přímé péče.

Přečtěte si příběh Moničky

820048_Hornomlynska_foto 2Monička je krásná desetiletá holčička, která se umí kouzelně smát, ale umí také dát okolí najevo, když se jí něco nelíbí. Má kombinované postižení, tedy postižení pohybové i mentální a ještě další přidružené potíže, včetně epilepsie.

Její potíže začaly hned po narození a vše se ještě zhoršilo po očkování. Na počátku života měla tedy Monička smůlu, ale má také jedno velké štěstí – tím jsou její rodiče, jsou to bojovníci, kteří se postavili všem lékařským prognózám. Do péče o Moničku dávají všechen svůj čas, peníze, energii a hlavně lásku. Nesedí jen doma a nečekají, co se stane, ale vyhledávají nejrůznější místa, kde by mohli Moničce pomoci.

Jednou z institucí, které se zapojily do péče o Moničku, jsme i my, tedy Odlehčovací služba Centra Filipovka. Monička k nám dochází osmým rokem, zpočátku velmi intenzivně, nyní již kombinuje i další zařízení, které se také podílejí na jejím rozvoji.

820048_Hornomlynska_foto 1Za ta léta, co k nám Monička dochází, máme možnost pozorovat její velké pokroky, a to po všech stránkách. Zlepšení se projevuje jak v komunikaci, tak i v jemné a hrubé motorice a sociálním chování. Monička si nejvíce oblíbila zatemnělou psychorelaxační místnost se spoustou zvukových i světelných pomůcek a vyhřívanou vodní postelí. A to natolik, že jí takovou místnost dopřáli i její rodiče doma. Monička se v této místnosti krásně zklidní, zrelaxuje a zlepšení pozorujeme i v udržení pozornosti a soustředění.

Vzhledem k tomu, že Monička potřebuje intenzivní rehabilitační léčbu, tak výborné výsledky pozorujeme při využívání MOTOmedu a bazální stimulaci, ale i při terapii se psem. Dochází tím u ní nejen ke zklidnění, ale i k uvolnění a aktivizaci svalů. Zpočátku byla samotářka, nyní má mnohem raději kontakt s vrstevníky, s některými kamarády kontakt přímo vyhledává. Věříme, že i my jsme kladně přispěli k přípravě Moničky na její budoucí život, a jsme rádi, že můžeme pomáhat této milé a odhodlané rodině v cestě za lepším životem.

Kromě konkrétních přínosů pro Moničku máme i pozitivní ohlasy od jejích rodičů, kteří si díky tomu, že pečujeme o Moničku, mohou odpočinout, zařídit si osobní záležitosti, či mohou chodit do zaměstnání nebo školy. Snažíme se tu být pro ně vždy, když potřebují pomoci s náročnou péčí.