Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Mobilní hospic Ondrášek, o.p.s.

Název projektu: Doma napořád
Částka: 350 000 Kč
Region: Moravskoslezsko
Stav: Dostali Vaši podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Umožňujeme nevyléčitelně nemocným dětem strávit poslední období života doma, se svými rodiči a blízkými. Pomáháme rodičům, aby péči o své nevyléčitelně nemocné dítě zvládli. Dětem ulevujeme od obtěžujících následků nemoci a pomáháme prožít zbytek života radostněji a DOMA.

Přečtěte si příběh Elvírky

Elvírka byla tříletá holčička, když se dostala do péče našeho mobilního hospice.

Měla těžké neurologické postižení s vysokou pravděpodobností předčasného úmrtí. Strava ji byla podávána přes PEG, měla zavedenou tracheostomii. Po třech letech různých vyšetření, která v podstatě k ničemu nevedla, se rodiče rozhodli poskytnout Elvírce klid a péči doma.

Při prvních návštěvách po propuštění z nemocnice měla spoustu potíží, byla hodně spastická, měla pokousané rty i jazyk do krve, objevovaly se vysoké teploty.

Společnými silami nás zdravotníku a rodičů se podařilo najít a odstranit příčiny některých obtíží. Pro rodinu jsme byli velkou oporou, kdykoliv se na nás mohli obrátit. Dle slov maminky pokaždé dostali radu, která jim pomohla.

Do rodiny také podle potřeby dojížděla fyzioterapeutka a sociální pracovnice. Rodina i přes vážné onemocnění Elvírky, žila běžným rodinným a společenským životem. V hlídání jim hodně pomáhala babička. Sestra Elvírky, Justýnka, se začala účastnit setkání sourozenců, na kterých se poznala s jinými dětmi nemocných sourozenců.

V průběhu času Elvírka ještě podstoupila vážnou operaci na žaludku, pak měla i patologickou zlomeninu dolní končetiny. Bylo to náročné období, ale Elvírka všechno zvládla a stav se pomalu začal vracet do normálu nebo se to aspoň zdálo… Brzy na to rodiče Elvírku jednoho dne ráno ještě nakrmili, vše probíhalo jako obvykle, ale když ji přišli zkontrolovat, zjistili, že zemřela, tiše, v klidu…

Rodina zavolala naši sestru. Zprvu nebyli přesvědčeni o tom, že jim může ještě nějak pomoci. Sestřička však pomohla Elvírku umýt, obléci. Maminka ji oblékla do růžového body, které koupila den předem na výletě s dcerou Justýnkou. Poté zavolala koronera, který byl velice ohleduplný. Následně se zavolala pohřební služba, která přijela i s malou rakví. Elvírka byla do ní uložena i se svou oblíbenou dečkou. Při všech těchto úkonech asistovala Justýnka, která byla velmi ráda, že může pomoci.

Elvírka zemřela týden před svými pátými narozeninami. My jsme nadále s rodinou ve spojení. Maminka u nás pomáhá jako dobrovolnice a Justýnka se stále účastní sourozeneckých setkání