Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Pestrá společnost

Název projektu: Aktivní canisterapie dětem s postižením
Částka: 109 243 Kč
Region: Praha
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Cílem projektu je uspořádat osm nácvikových dní aktivní canisterapie pro děti s postižením, které jsou majiteli asistenčních canisterapeutických psů. Aktivní canisterapie probíhá formou hry, dítě se nenásilným způsobem učí nové dovednosti. Jde o rozvíjení komunikace, slovní zásoby, o zlepšení soustředění při plnění školních úkolů. Zlepšení soustředění probíhá při nácviku zrakové stimulace u dětí se zrakovým postižením. U dětí s poruchou řeči jde o vyslovování prostřednictvím povelů pro psa.

Přečtěte si příběh s názvem “Barney pro Jáchyma”

Na desetiletém chlapci Jáchymovi na první pohled nepoznáte, že dělá a vnímá věci jinak než ostatní. Je mu deset a chodí do čtvrté třídy. Napoleonské války a druhá světová, to je jeho. Svým zájmem o historii s jejími přesnými daty naplňuje stereotypickou představu o dítěti s autismem. Přesněji řečeno s Aspergerovým syndromem a poruchou pozornosti. To jsou ale jen názvy, důležitá je Jáchymova originální osobnost a jak s ní pracovat.

Jáchym špatně snáší změny, musí vynaložit spoustu úsilí, aby přivykl novým věcem. Náročné je pro něj splnit úkol, kdy nemá jasně stanovená pravidla, pozornost udrží jen krátce. Nedokáže rozlišit ironii nebo přísloví, se kterým se nesetkal, a nebylo mu vysvětleno, nerozumí použití pozitivní nebo negativní intonace, takže často spatně vyhodnotí, o čem lidé mluví. Maminka Jáchymovi vaří opakující se sadu jeho oblíbených jídel. Málokdy se jí podaří naservírovat synovi předem neznámý chod.

Přání Jáchyma a jeho maminky, když přišli do Pestré bylo: Jáchym zbožňuje psy, potřebujeme především zvýšit jeho koncentraci, zlepšit jeho pohybové schopnosti, soustředění ve škole, pomoct mu zklidnit se. A dosavadní výsledky, které jsou umožněny setkáváním se Jáchyma s Barney už během výcviku psa: celkové zklidnění Jáchyma při polohování, Jáchym se dokáže lépe vyrovnat se svými pocity, díky jistotě možnosti setkání s Barneym, Jáchym mnohem lépe přijímá pohybové aktivity, protože se psem je to pro něj přirozené, Jáchym dokonce začal jíst maso, kterého se dřív ani nedotkl.

Od té doby, co se Jáchym v Pestré schází pod vedením trenérky Milušky se svým budoucím asistenčním psem Barneym, změny a pro něj nepříjemné situace zvládá mnohem lépe. Díky nácvikům s Barneym se Jáchym učí bezpečnému pohybu u silnice, protože svého psího parťáka by neohrozil. Když si Jáchym vzpomene na Barneyho, přijímá každou novou, a pro něj většinou tím pádem stresovou situaci s větším klidem. Když vedle něj sedí jeho psí parťák, smlsne si kvůli němu i na jídle, které nikdy předtím nejedl. To je velký obrat.

Přečtěte si také příběh Adámka a Aishy

Adámkovi je šest let, má diagnostikovaný autismus s dysfázií řeči a silnou hyperaktivitou. K tomu má mozečkový syndrom, takže špatně drží rovnováhu a má slabý střed těla. Je to ale veselý chlapec s velkým zájmem o vše okolo sebe.

Adam je velmi kontaktní chlapec, ale až s pořízením vysněného psa pro jeho sestřičku Adélku se ukázalo, že Adámek je i komunikativní – první, komu patřila jeho slova, byla fenka Aisha. Adam do té doby vůbec nemluvil. Obrat nastal, když v jeho čtyřech letech pořídila rodina štěně ridgebacka Aishu. Posléze začal oslovovat i sestru a rodiče a mluvit na ně základními slovy.

Brzy se ukázalo, že je Aisha rozený canisterapeut, a tak rodina kontaktovala Pestrou společnost, která jim pomohla vychovat Aishu tak, aby mohla poté nastoupit do speciálního výcviku na asistenčního terapeutického psa pro dítě s poruchou autistického spektra.

Během výcviku Aishy se Adam se svojí rodinou účastnil nácviků aktivní canisterapie. V rámci takových nácviků se věnujeme dětem s různým postižením, ať jsou to děti jako Adam, které už se učí spolupracovat se svým pejskem, nebo děti, pro které se vhodný psí parťák teprve vybírá.

Již během čekání na chvíli, kdy bude mít svojí psí kamarádku doma vycvičenou, udělal Adam obrovské pokroky. Díky nácvikům aktivní canisterapie se naučil Aishe dávat povely tak, aby ho poslechla a mohli spolu dělat aktivity, které Adama baví a díky kterým se rozvíjí jeho dovednost mluvit. Je úžasné slyšet, jak Adam opakuje po trenérce nebo své mamince povely a rozšiřuje se mu tak slovní zásoba, která na začátku poskytování sociální služby Adamovi čítala pouze pár slov. Každým dalším nácvikem je Adam schopný dojít na procházce dál a zvládne se déle soustředit.

To ale není všechno, jak život s asistenční fenkou Aishou Adamovi pomáhá. Aisha bude Adámkovi pomáhat také s chůzí po schodech, kde se jí Adam bude držet za postroj a nestane se, že by kvůli své špatné rovnováze upadnul. Chůze se speciálním vodítkem také zvýší Adamovo bezpečí při přecházení silnice a vůbec při pohybu venku. Přítomnost psí parťačky Aishy zklidní Adámka při výletech a doprovodech po lékařích – s ní umí lépe čekat.