Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Ryzáček z.s.

Název projektu: LePrKon
Částka: 150 000 Kč
Region: Střední Morava
Stav: Dostali Vaši podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Projekt je zaměřen na pomoc a podporu zdravotně a sociálně znevýhodněných dětí a jejich rodin prostřednictvím hiporehabilitace. Ta zahrnuje aktivity hipoterapie, aktivity s využitím koní a psychoterapii pomocí koní. LePrKon nebo-li Léčení prostřednictvím koně, v sobě snoubí prvky rehabilitačních technik prostřednictvím koní, které jsou pro koncového uživatele přínosné po fyzické a duševní stránce, spolu s relaxačními prvky pro děti, mládež a rodinu.

Přečtěte si příběh Markétky

Svůj příchod na svět neměla Markétka zrovna růžový. Těhotenství maminky bylo komplikované, ukončené vyvolaným předčasným porodem kvůli akutní infekci, kdy musela být Markétka po porodu kříšena. Postupně se začalo projevovat zvýšené svalové napětí nožiček a celkové opoždění v psychomotorickém vývoji. V roce byla stanovena konečná diagnóza: dětská mozková obrna, spastická diparetická forma.

Do naší organizace začala Markétka s maminkou docházet na hipoterapie na jaře roku 2015 jako tříletá holčička. Hipoterapii si zvolili z mnoha možností jako doplňkovou léčbu ke cvičení Vojtovy metody, kterou Markétka stále cvičí a pomáhá jí.

Markétka byla zpočátku úzkostná a fixovaná na maminku. Neuměla chodit, používala jen pár slov. Bála se nových věcí. Byla velice tichá. Ke koni neměla důvěru a nechtěla z maminčiny náruče. Po krátkém seznámení s koněm, kdy si ho hladila z náruče maminky, se nechala přesvědčit, že kobylka Saze je kamarádka, a na koně se nechala posadit. Proběhla první hipoterapie.

Při druhém přivítání nám maminka sdělovala, že dcerka se pokouší o samostatný stoj. Hipoterapie dala Markétce nový impulz k rozvoji motoriky, spolu s Vojtovou metodou jí pomohla posílit svaly trupu a nohou a získat rovnováhu a jistotu pro samostatnou chůzi. Markétka sama začala chodit po několika lekcích na koni. Postupně se také Markétka s koníkem seznamovala, začala se více zajímat o něj i své okolí a lidi kolem sebe. Dnes je Markétka z koníka nadšená, povídá si s asistenty a pobyt u koní si užívá.

Markétka je nyní pětiletá slečna, navštěvuje normální školku a je velice zvídavá. Dovádí a běhá se svými vrstevníky. Na koníky dochází Markétka každý týden, kdy se těší na svou čtyřnohou kamarádku.