Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka nadace rozvoje
občanské společnosti a české televize

Spirála, Ústecký kraj

Název projektu: Začít znovu 2018/2019
Částka: 241 500 Kč
Region: Severozápad
Stav: Čekají na podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Poskytujeme v Ústeckém kraji pomoc osobám v krizi, rodinám s dětmi, dětem, seniorům, nezletilým. Uživatelům našich služeb a programů pomáháme řešit jejich obtížné situace způsobené náhlými traumatickými událostmi nebo nedobrými vztahy v rodině – domácím násilím, komplikovanými rozvody. Program je pro děti a mládež ve věku 10–17 let, kteří se chovají rizikově, spáchaly méně závažný trestný čin nebo se chovají společensky nežádoucím způsobem a potřebují pomoci, aby se ze začarovaného kruhu dostaly.

Přečtěte si příběh Ondry

Ondřejovi je 12 let, je sice velmi mladý, ale zažil už mnoho náročných a nepříjemných situací. Do programu Začít Znovu byl doporučen, protože spáchal několik trestných činů. Nezvládá školní docházku, propadá. Vlastně ani nerozumí tomu, co se s ním děje, jak to změnit a jestli to vůbec změnit chce.

Jeho zájem je, dělat si co chce, nedodržovat pravidla a díky přístupu rodičů i může. Může chodit ven, kdy a na jak dlouho chce (dokonce ho někdy domů vozí policie), když udělá nějaký průšvih, rodiče se zlobí, ale trest vždy odvolají. Ve škole se spíše jen baví, neví, proč by se měl učit. Rodiče jsou z něj zoufalí, neví jak ho přimět k dodržování pravidel, skoro až rezignovali na to, že se může něco změnit.

Během účasti v programu se ale změny začaly dít. V průběhu rodinné terapie rodiče zjistili, co mohou dělat, aby Ondra pravidla dodržoval, respektoval je. Objevili, že hranice jsou dobrý nápad a dají se stanovit i jinak než křikem. I Ondrovi začalo být doma lépe, protože se tam méně křičí a protože více rozumí pravidlům, která se nemění každý den. Domů ho přestala vozit policie, vrací se sám a v domluvené časy.

Díky individuální terapii Ondra začal více přemýšlet o tom, co chce a nechce. Nechce skončit v „pasťáku“, nechce pořád chodit na policii a ke kurátorovi. Také si nechce ve škole připadat jako hlupák. Chce mít jednou práci, co ho bude bavit. V pravidlech doma, kterým už rozumí, se cítí líp. Dokonce i rodiče oceňuje za to, že tresty neodvolávají, připadají mu i spravedlivější. Ve škole se trochu zklidnil, dostává méně poznámek. Ondra sám začal chtít změnu svého „průšvihového“ chování a v programu i objevil, jak jej dostat pod kontrolu.

Vzhledem k ochraně osobních údajů a dodržení anonymity klienta jsou některé informace v příběhu upraveny.