Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka Nadace rozvoje
občanské společnosti a České televize

Tosara, z.s.

Název projektu: Podpora školní úspěšnosti dětí ve Slaném
Částka: 350 000 Kč
Region: Střední Čechy
Stav: Dostali Vaši podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Pomůžeme třiceti dětem od 3 do 10 let věku ze Slaného se získáním předškolních dovedností, s přípravou do školy, posílením školní úspěšnosti, ale i v tom, aby do školy chodily rády. Náš předškolní klub, doučování i poradenství pro rodiče jsou totiž už dlouhá léta odrazovým můstkem k tomu, aby se děti ze sociálně znevýhodněného prostředí mohly vzdělávat na běžných školách a ne na školách speciálních. To je nesmírně důležité pro jejich lepší budoucnost a život mimo sociální vyloučení.

Přečtěte si příběh Klárky a její rodiny

Rodina Klárky se do jedné ze sociálně vyloučených lokalit Slaného přistěhovala v době, kdy byly Klárce dva roky. Z důvodu těžké finanční situace a dřívějšího častého stěhování ani jeden z jejích starších sourozenců nenavštěvoval mateřskou školku, přestože se maminka o vzdělání dětí hodně zajímá.

Rodině jsme proto pro dva starší sourozence v předškolním věku nabídli možnost docházení do našeho předškolního klubu. Nejstarší sestra se zase později zapojila do skupinového doučování a několik měsíců k ní docházela i dobrovolnice na intenzivnější individuální podporu. Spolupráce s rodinou byla vždy bezproblémová, a hned jak byly Klárce tři roky, přihlásila maminka do předškolního klubu i ji.

Dívka si na prostředí kroužků brzy zvykla a začala se rychle učit. Mezitím se společně s rodinou a jednou místní školkou podařily domluvit tzv. adaptační dny pro Klárčinu starší sestřičku. Ta mohla do školky docházet nejprve na pár hodin v týdnu a později, když se uvolnilo místo, už regulérně každý den, po dobu dvou měsíců, před jejím nástupem na základní školu. Docházka byla důležitá hlavně proto, že se tu dívka setkala se smíšeným kolektivem neznámých dětí, zvykla si ještě více na pravidelný každodenní řád a i rodina na školní povinnosti.

Dohromady s dovednostmi, které získala v našem předškolním kroužku, to byl dobrý základ pro nástup na základku. I když bylo z mnoha důvodů složité docházku zařídit – pro rodinu třeba už jen kvůli finanční náročnosti obědů ve školce – probíhala za naší asistence veškerá komunikace i následné chození holčičky do školky opravdu výborně.

Sama rodina si této možnosti nesmírně považovala. V prostředí, kde žije, je totiž bohužel docházka do školky zatím stále raritou.

Dnes chodí i Klárka v rámci povinného předškolního ročníku do běžné školky. Všichni její starší sourozenci nadále využívají naše doučování, i když už třeba ne tolik pravidelně, a rodina se stále může spolehnout, že když bude potřebovat podporu či radu, může se na nás obrátit.