Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní projekt

Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize

Příběhy dětí pro ČT 2017: Zita

Česká televize a Nadace rozvoje občanské společnosti připravily v 19. ročníku sbírky Pomozte dětem medailonky o dětech, kterým Kuře prostřednictvím podpořených organizací pomáhá. Tyto dvouminutové příběhy běžely v České televizi v rámci jarní kampaně Pomozte dětem 2017.

PŘÍBĚHY DĚTÍ PRO ČT 2017: ZITA

Zitin život (v době natáčení 12letá) určuje její diagnóza: dětský autismus. Jde o jednu z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje – dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Charakteristické jsou u dětí s touto diagnózou výrazné problémy v sociálně komunikačním chování.

Dětský autismus byl u Zity diagnostikován v jejích 4 letech věku, její maminka však měla podezření, že s holčičkou není vše, jak má být, už od jejího 1,5 roku. Velkým problémem byla zejména Zitina nespavost, ale také potřeba neměnných rituálů, afekty, sebezraňující tendence, potřebovala neustálý dozor a podporu.

Po stanovení diagnózy hledali rodiče účinnou pomoc, ale nebylo to lehké. Díky péči lékařky-psychiatričky, kterou maminka našla, dostala Zita odpovídající léky, a celá rodina mohla začít trochu klidněji žít. Dostali se také do péče organizace APLA (dnes NAUTIS), kde využívali nejprve služby rané péče a dostali potřebnou podporu. Později díky Nautisu získali osobní asistentku a Zita s nimi také každoročně jezdí na letní tábory, na které se vždy moc těší.

Zita chodila několik let do speciální ZŠ. Postupně však měla čím dál větší problémy, propadala se hlouběji do svého světa, odmítala pracovat a chvíle ve škole víceméně protrpěla. Nahromaděný stres ze školy se pak odrážel i na situaci doma a promítalo se to do života celé rodiny. V kritickém období se naskytla možnost přenechat část péče o Zitu týdennímu stacionáři Sluneční domov, který spolupracuje se speciální školou a kam Zita nastoupila od podzimu 2015. Zita tu pobývá jako na internátu a víkendy tráví s rodinou. I když pro rodiče bylo zpočátku těžké přijmout myšlenku, že Zita už s nimi nebude každý den, po roce a půl ve stacionáři je zřejmé, že pobyt a intenzivní podpora, kterou ve Slunečním domově dostává, Zitě prospívá ve všech směrech.

 

Podívejte se na fotky z natáčení.