Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní sbírka nadace rozvoje
občanské společnosti a české televize

Diakonie ČCE – středisko Rolnička

Název projektu: Neobyčejný kamarád
Částka: 189 584 Kč
Region: Jihozápad
Stav: Dostali Vaši podporu

Co za peníze od Kuřete pořídíme?

Děti s postižením trpí nedostatkem sociálních kontaktů mimo okruh své rodiny. Díky pravidelným setkáváním s dobrovolníky budou moci tyto děti trávit volný čas obdobně, jak je obvyklé pro jejich zdravé vrstevníky. Dobrovolníci se tak často stanou jejich prvními opravdovými kamarády a děti si užijí aktivity, které by bez pomoci dobrovolníků nemohly samy navštívit.

Přečtěte si příběh Denisky

Deniska je pětiletá holčička, která trpí dětskou mozkovou obrnou, vezikoureterálním refluxem a mimovolnými pohyby. Dobrovolnice Nikola začala Denisku navštěvovat, když byly holčičce dva roky, a od té doby za ní pravidelně dojíždí už třetím rokem každý týden. Za tu dobu Deniska udělala obrovský pokrok, neustále se zlepšuje jak v motorice, tak i v komunikaci a sociálním začlenění mezi ostatní děti.

O Denisce vypovídá dobrovolnice Nikola:

„První rok, co jsem Denisku navštěvovala, nebyla schopna se dorozumět řečí. Používala několik znaků, ať naučených, nebo které si sama vytvořila. Co se týče motoriky, dokázala se postavit na nohy pouze s oporou a začínala dělat první krůčky do strany. Při mých prvních návštěvách jsem Denisce četla pohádky, hrály jsme na hudební nástroje, hlavně na bubínky, a jezdily jsme venku na dětské motorce (odstrkovadle) nebo jsem Denisku vozila v kočárku.

Postupně začala Deniska chodit bez opory a o rok později jsme zvládly krátkou procházku. Nyní po třech letech Deniska nejen že sama chodí, ale už i sama běhá. Nejdříve opakovala slova a později i jednoduché věty. Každý týden Deniska uměla o pár slovíček více.

Před rokem se začala zajímat o čísla a písmenka, dnes pozná celou abecedu a počítá do deseti. Zvládá mluvit ve větách a učíme se různé básničky a písničky.

Po těch třech letech vidím obrovský také v tom, že si Deniska najde na hřišti kamarády a hraje si s nimi na pískovišti. Jsem moc ráda, že můžu dělat dobrovolníka právě u Denisky, že jsme si k sobě vytvořily takový vztah, jaký máme teď.”