Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pomozte dětem

charitativní projekt

Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize

22. 11. 2021

Víme, kde je potřeba nejvíce pomáhat. Přidejte se, vyzývá sbírka Pomozte dětem

Až čtyři měsíce mohou čekat děti v České republice na poskytnutí odborné pomoci . Tato prodleva může mít trvající následky na psychiku dětí i celé rodiny. Na vině je nárůst psychologické zátěže na děti v době pandemie a zároveň nedostačující kapacita pracovníků neziskových organizací.

Na pomoc děti v česku čekají až čtyři měsíce

Během pandemie se objevily i u nijak neohrožených dětí různé psychické problémy. Dvanáctiletá Anička se sama obrátila na neziskovou organizaci Spondea z.ú., kde si požádala o konzultaci. Během osobního rozhovoru s psychologem se Anička rozpovídala o svých potížích. Po dlouhé době domácí výuky během pandemie se s návratem do školy Aničce začaly z rána objevovat zažívací potíže, zvracení, nervozita celého těla. Sama netušila, proč takové potíže má a nedokázala do školy ráno odejít. Dívka si během konzultace postupně uvědomovala, že tyto stavy vyvolává strach ze změny jejích spolužáků za dobu, co se s nimi neviděla, zároveň i z možné větší náročnosti studia. 

Aničce pomohlo už samotné pojmenování toho, co se děje. S psycholožkou vymyslely plán, jak ranní odchod do školy co nejvíce zpříjemnit, zároveň Aničce doporučila se se svými obavami svěřit  třídní učitelce. S Aničkou se v neziskové organizaci setkaly ještě párkrát, kdy při každé další návštěvě bylo na Aničce vidět, že se cítí jistější a i ranní nevolnosti zmizely. 

Podobných příběhů jsou v celé republice stovky. Některé děti a jejich rodiny navíc ani o pomoc nepožádaly či situaci vůbec neřeší. Na příběhu Aničky je však vidět, že rychlá pomoc může vznikající problémy u dětí vyřešit, případně jim předejít.. Z evidovaných případů je dle neziskových organizacích čekací lhůta na odbornou pomoc pro jedno dítě až čtyři měsíce, v průměru na tuto pomoc čeká u každé organizace až deset dětí.

“Odkládáme úkony, které odložit lze. Přijetí klienta do služby má prioritu před administrativou a metodickými činnostmi. Z dlouhodobého hlediska je tento postup nevýhodný a je závislý na dobré kondici pracovníků služby, kterou byť dočasným přetěžováním, ohrožujeme.” Anonymní odpověď z otevřené otázky z průzkumu.

Nadace rozvoje občanské společnosti vyzývala v průběhu léta a podzimu tohoto roku neziskové organizace v přímé péči o znevýhodněné a ohrožené děti, aby reflektovaly současnou post-pandemickou situaci a pomohly tak zacílit efektivní rozdělení peněz ze sbírky Pomozte dětem. Z průzkumu, jehož se zúčastnilo přes padesát NNO z celé České republiky, tak vyšla velká potřeba v zajištění specializovaných a odborných pracovníků , jejichž činnost je pro NNO složité financovat, ale zároveň pro komplexní podporu dětského klienta velice důležitá. 

“Díky informacím, které jsme z terénu a z průzkumu dostali, můžeme efektivně využít získané finance od našich dárců a podporovatelů. Přispějeme ke zkvalitnění péče o znevýhodněné a ohrožené děti, což je naším posláním.” dodává manažerka projektu Ludmila Bobková.

V rámci veřejné výzvy budou moci neziskové organizace začátkem příštího roku zažádat o peněžní prostředky ze sbírky Pomozte dětem na zajištění služeb odborníků jako jsou psychologové, terapeuti, supervizoři a další multidisciplinární pracovníci. Více informací jak pro organizace, tak i pro dárce, budou zveřejněny na stránkách projektu Pomozte dětem.

Průzkum mezi NNO můžete vidět zde.

Pomozte nám navýšit částku, kterou můžeme rozdělit tam, kde je to nyní třeba. Přispět můžete přes klasické způsoby uvedené na této stránce, případně se ozvěte na email ludmila.bobkova@nros.cz

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ SPOLU S KUŘETEM MĚNÍ DĚTSKÉ PŘÍBĚHY.

Partneři projektu Pomozte dětem